Tolm

Tolm

Tiina Sarapu ja Julia Pociūtė ühine näitus „Tolm” toimus Tartu Kunstimaja suures saalis 02.09–02.10.2022.
Näituse kuraator Karin Paulus.

 

Tolm – unustamise sümbol – avab argipäeva, hetkede ja tähtsusetuks peetud paikade banaalsuse varjatud mõõtmed. Tolm saadab klaasikunstnikke töötamise ajal, olles nende töö jäänuk, aga varjates ka klaasi läbikumavust.

Julia Pociūtė näitab tolmu vastuolulisust: see on mikrokosmos, kübeke minevikust, mis salvestab kadunud looduse või kultuuri ajalugu. Ta loob lummavaid kapsleid, kuhu talletab lugusid ja esemeid. Või on need omamoodi ajarändurid? Oma installatsioonides ühendab kunstnik erinevaid materjale, et rõhutada kõige olulisemate eksistentsiaalsete küsimuste – olemise ja eimiski, tõe ja meelepette piire.

Tiina Sarapu suur installatsioon „Rõugud“ lähtub traditsionaalsetest puidust heinarõukude ajaloolisest vormist, mis on viimastel aastakümnetel Eesti maastikult kiiresti kadunud. Redeleid katvad peeglid loovad seose nende asemele tulnud päikesepaneelidega. Lõigatud klaasiga „Töökohad“ meenutavad mälupilte ja ekraane, millel on jälgi, mida me alati jätame, tahame seda või mitte.

Kunstnikud loovad seega midagi meeldejäävat unustusest. Uus sõda Euroopas – hävinud hoonete ja kaosega – annab sellele teemale tundliku tähenduse.

 

Näituse graafiline disain: Meelis Mikker

 

Loe intervjuud Postimehest.

Kuula, mida rääkisime Klassikaraadio Delta saates.

Teisi meediakajastusi ja näitust tutvustava video leiad Tartu Kunstimaja kodulehelt.

Fotod: Marje Eelma (1–4, 11, 13, 16–18), Jürgen Vainola (5, 6), Julia Pociūtė (7–10, 12, 14, 15)

Aeg
Kategooria
installatsioon, näitus, vabalooming